Selye János Diáklabor projekt – Túl az első mérföldkövön

A Nemzeti Innovációs Ügynökség Zrt. közreműködésével a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap támogatásával, a Fehérgyarmati Deák Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Kollégium, a Kisvárdai Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, az Esze Tamás Gimnázium, valamint a Tóth Árpád Gimnázium részt vesz a  XIA-DIÁKLABOR-23-13 azonosítószámú pályázat megvalósításában.

A Selye János Diáklabor hálózat kialakításának célja olyan tehetséggondozó műhelyek létrehozása és fejlesztése, melyek lehetőséget biztosítanak elsősorban a köznevelés 7-13. évfolyamok diákjai körében a tudományos kiválóság támogatására, illetve a kutatói életpálya népszerűsítésére elsősorban az MTMI (Matematika, Természettudomány, Műszaki és Informatika,) szakterületekhez kapcsolódóan a természettudományos területen való kutatások végzésére, és különböző projektek létrehozására alkalmas műhelyek létrejöttének támogatásán keresztül. A projekt célja a diáklaborok, mint innováció-ösztönző és tudományos életpályára felkészítő központok megerősítése, a hazai és nemzetközi módszerek adaptálása, valamint a vállalati és felsőoktatási szektorral együttműködési felületek kialakítása, melynek keretében fejlesztésre kerülnek már meglévő és létrejönnek új diáklaborok, a hazai és nemzetközi együttműködések megerősödnek és új együttműködések kerülnek kialakításra.

A Nemzeti alaptanterven túlmutató célja a projektnek az, hogy az intézmények természettudományos kísérleteket dolgoznak át úgy, hogy a főbb témákat mindig egy olvasmány, mese, „storyline” köré építik és így beszélik meg tudományos jelenségeket. Így a tizenéves korosztály érdeklődése jobban felkelthető, a résztvevők részesei lehetnek egy gyakorlatorientált és interaktív kísérleti foglalkozásnak.

A projekt lehetővé teszi, hogy a természettudományi tantárgyakat: fizika, kémia, biológia, komplex módon, a holisztikus szemléletmódot figyelembe véve közvetítse a diákok felé. Az általános iskolás korosztály motivációja elősegíti, hogy a középiskolai tanulmányaik után pl. műszaki, egészségügyi, vegyipari pályán jól boldoguljanak a munkaerő piacon.

A tanulók élményeket szerezhetnek, kutatási tapasztalatot gyűjthetnek. A foglalkozásokon többnyire csoportmunka zajlott, az érvelés, a kritikus gondolkodás, a kreativitás, a következtetések levonása, eredmények grafikus  ábrázolása nagy hangsúlyt kapott.

A kémiai kísérleteket végeztek a gyerekek egyénileg, így jártasságot szereztek az eszközök használatában.

A probléma felvetéstől kezdve, kísérletek, megfigyelések, tapasztalatok, magyarázatok, következtetések levonása, prezentáció készítése egy logikai egységet alkotott.  Az Öveges – Labor lehetőséget adott a kísérletezéshez szükséges készségek kialakításhoz, a terepi munka az élő és élettelen környezet összefüggéseinek megláttatására.  Olyan kísérletek, megfigyelések elvégzése valósult meg, melyek az egyszerűtől a bonyolultabbak felé haladtak, a  szabadszemmel már nem érzékelhető objektumokat mikroszkóppal láthatóvá tették.

Alapvető kutatási módszereket, pl. kromatográfiát is alkalmazhattak a diákok.

Ez a típusú pedagógia segíti azt, hogy a tanulók átéljék a tudásalkotás folyamatait, segíti őket a kritikus gondolkodás kifejlesztésében, a felelősség kialakításában. A Mátészalkai Esze Tamás Gimnázium pedagógusai 2023 októbere és 2024 szeptembere között több mint 300 természettudományos tanórát tartottak a Mátészalkai Tankerületi Központ illetőségébe tartozó fehérgyarmati 7-8. évfolyamos tanulók számára. A projekt a 2024/2025-ös tanévben is folytatódik.

 

Hasznosnak találtad? Oszd meg másokkal is:

Facebook
Twitter
LinkedIn
WhatsApp

Ezek is érdekelhetnek

2025. jan. 15.

A tanév rendje szerint a középiskola 9. évfolyamára történő beiskolázás írásbeli vizsga napja országosan egységesen…

2024. okt. 21.

Tisztelt Pedagógusok, Kedves Diákok! Szeretettel várjuk az érdeklődőket egy történelmi makett kiállításra. A regisztráció az…

Eredmények
2024. szept. 26.

Ebben a tanévben az NTP-HTTSZ-23-0010 számú pályázatot az Esze Tamás Tehetségpont és a Szatmári-Kistérségi Tehetségsegítő…

Kérdésed maradt?

Vedd fel velünk a kapcsolatot !

Scroll to Top

Csengetési rend

Az alábbi táblázatban a gimi csengetési rendjét találjátok

Óra
Csengetés
1. óra
7:30-8:15
2. óra
8:20-9:05
3. óra
9:15-10:00
4. óra
10:15-11:00
5. óra
11:10-11:55
6. óra
12:00-12:45
7. óra
12:50-13:35
8. óra
13:55-14:40

Fogadóórák

Intézményünkben a fogadóórák ideje fix időpontban történik, amit külön hirdetményben teszünk közzé. 

Kérjük érdeklődj a tanulmányi osztályon, vagy a kréta felületén. 

Gimnáziumunkba a beiratkozás Időpontja: 2024. június 26. - Szerda, 8:00-16:00 óra között.

Fogadóóra az Eszében!

A Mátészalkai Esze Tamás Gimnázium fogadóórát tart.

Időpont: 2024. március 20. - Szerda

Szeretettel hívjuk és várjuk Önöket gimnáziumunkban tartandó fogadóórára, amely 15:00-18:00 ig tart. 

Meghívó!

Esze Tamás jótékonysági bál

2024. február 10. - Szombat

Sok szeretettel hívjuk és várjuk Önöket gimnáziumunk jótékonysági báljára, melyet 2024. február 10-én tartunk a St. Jonathan Rendezvényházban. Támogatói jegyek még kaphatók.

Megszakítás